etkinlikler

Türkiye'de Bizans Çalışmaları: Yeni Araştırmalar, Farklı Eğilimler

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (Koç University's Research Center for Anatolian Civilizations - ANAMED)

Tarih : 03-10-2023 18:00 - 03-10-2023 20:00

ANAMED Kütüphane Konuşmaları, 3 Ekim’de Koray Durak, Nevra Necipoğlu, Tolga Uyar ve Sema Doğan ile devam ediyor. Koray Durak, Nevra Necipoğlu ve Tolga Uyar’ın editörlüğünü yaptığı Türkiye’de Bizans Çalışmaları: Yeni Araştırmalar, Farklı Eğilimler (İş Bankası Kültür Yayınları, 2022), Boğaziçi Üniversitesi’nde 2016’da düzenlenen ve aynı adı taşıyan konferansta sunulan bildirilerin makale formatında bir araya getirilmesinden oluşuyor. Türkiye sınırları içinde bulunan tüm Bizantinologları bir araya getirmek, diyalog ortamında yeni fikir ve yaklaşımların değiş tokuşuna aracı olmak ve verilerin sunumu yanında analiz ve sentezi teşvik etmeyi amaçlayan bu proje, Türkiye’de Bizans çalışmalarının bir resmini çekiyor ve 21. yüzyılın başında Bizantinolojinin nereye doğru evrildiğini görmemize yardımcı oluyor. Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden moderatör Sema Doğan ve kitabın editörleri arasındaki sohbette, Bizans çalışmalarının gidişatı ve sorunları masaya yatırılacak, çözüm önerileri getirilecektir. Bu ayın konuşması uzaktan erişimle gerçekleşecektir. Konuşmaya kaydolmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

 

Tarih: 3.10.2023

Saat: 18:00-20:00

Kayıt linki: https://kocun.zoom.us/webinar/register/WN_ftwSbQZyTwyjOTfB1pDuKA

 

Görsel: Ayasofya'nın atrium kazısında çalışan işçiler/Alman Arkeoloji Enstitüsü/D-DAI-IST-KB 1190

Kaynak: Durak, K., Necipoğlu, N., & Uyar, T. (Ed.). (2022). Türkiye’de Bizans çalışmaları: Yeni araştırmalar, farklı eğilimler (1. basım). Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları.