Biz Kimiz


BiblioPera: Beyoğlu Araştırma Merkezleri Ağı, İstanbul Beyoğlu'nda 9 uluslararası araştırma merkezinin işbirliği projesi olarak başlayan, yıllar içinde kapsamı genişleyen bir bilgi ağıdır. Kütüphane toplu kataloğunun omuzlarında yükselen BiblioPera, araştırma merkezi kütüphanelerinin çok dilli koleksiyonlarını bir araya getirir ve Sosyal Bilimler, Sanat ve Beşeri Bilimlerde araştırma ve etkinlikler için yeni bir işbirliği platformu yaratır. 

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi tarafından yürütülen, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi, Salt Araştırma, Alman Arkeoloji Enstitüsü, Hollanda Araştırma Enstitüsü, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü, Orient-Institut Istanbul, İsveç Araştırma Enstitüsü ve Yunanistan Başkonsolosluğu Sismanoglio Megaro, Yapı Kredi Araştırma Kütüphanesi, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı, Türkiye’de Amerikan İlmî Araştırmalar Enstitüsü ve ARTER kütüphanelerinin ortaklığında meydana gelen BiblioPera’nın misyonu, Türkiye üzerine tarih, arkeoloji ve sosyal bilim alanlarındaki araştırmaları teşvik etmek ve Beyoğlu’na yeni bir araştırma kimliği kazandırmaktır. BiblioPera ayrıca araştırmacılar, araştırma merkezi çalışanları ve kütüphaneciler için fikir ve tecrübelerini paylaşabilecekleri, bilimsel ve kültürel üretim süreçlerinde işbirliği geliştirebilecekleri sanal bir platform sunmayı amaçlar.

Platformun uzun vadeli hedefi, belli kriterleri sağlayan araştırma merkezleri ve kütüphaneleriyle işbirliğini geliştirmektir. Kurumsal işbirliği ya da diğer konularla ilgili sorularınız için bibliopera@ku.edu.tr adresine yazabilirsiniz.

Resmi yazışma adresi:

BiblioPera

İstiklal Caddesi. No. 181

Merkez Han

Beyoğlu - İstanbul

Türkiye

Tel: +90 212 393 6061


*Site altında yer alan görsel: F. Leoffler, İstanbul'un Panoramik Taş Baskısı. Yaklaşık 1895. Salt Araştırma.