Burslar

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi Bursları

Koç Üniversitesi, Neolitik Çağ’dan Osmanlı Dönemi’ne kadar uzanan süreçte Türkiye’nin arkeolojisi, sanat tarihi, tarihi ve benzer disiplinleri üzerinde uzmanlaşmış akademisyenlerin başvurularını beklemektedir. Kalacak yer ve yol masrafları ile aylık maaşı içeren bu burslar, İstanbul’da, Koç Üniversitesi’nin Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde bir akademik yıl geçirmeleri için yaklaşık 10 doktora öğrencisi ve 10 doktora derecesine sahip akademisyene verilecektir. Başarılı adayların 9 aylık akademik yıl boyunca (15 Eylül – 15 Haziran) İstanbul’da ikamet etmeleri beklenmektedir. Bazı senior burslar tek bir yarıyıl için de verilebilmektedir (15 Eylül – 31 Ocak ya da 1 Şubat – 15 Haziran). Hâlihazırda İstanbul’da ikamet eden ve/veya aileleri ile birlikte gelen araştırmacılara yönelik sınırlı sayıda yatılı olmayan burslar da mevcuttur. Detaylı bilgi için lütfen tıklayın.


Salt Araştırma Fonları

Türkiye'nin mimarlık, tasarım, sosyal ve ekonomik tarih ve güncel sanat belleğini bir araya getiren Salt Araştırma, basılı yayınların yanı sıra dijital arşiv belgelerini araştırmacıların kullanımına sunar. Bilgi üretimi ve paylaşımını, öğrenme ve tartışmayı destekleyen Salt Araştırma, yeni üretimler ve özgün araştırmalara açıktır. 

Salt Araştırma Fonları, deneysel düşünce, araştırma, toplumsal değişim ve dönüşümleri eleştirel ve çok yönlü bakış açılarıyla değerlendirmeyi önemseyen Salt tarafından oluşturulmuştur. Görsel ve maddi kültür araştırmalarına yönelik fonlar, mimarlık ve tasarım, sosyal ve ekonomik tarih ile güncel sanat alanlarındaki özgün belge edinimi ve incelemesini hedefleyen projeleri destekler. Ayrıca, Salt Araştırma bünyesindeki birikimlerin değerlendirilmesine katkıda bulunur. Detaylı bilgi için lütfen tıklayın.


İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Bursları

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul üzerine akademik çalışmaları desteklemek için yurt içi ve yurt dışı doktora sonrası bursları sağlamaktadır. Detaylı bilgi için lütfen tıklayın.


Orient-Institut Istanbul

Orient-Institut Istanbul, her sene belirlediği temalar çerçevesinde araştırmacılara burs imkanı sunmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen tıklayın.


İsveç Araştırma Enstitüsü

İsveç Araştırma Enstitüsü'nün bursları, Enstitü'nün araştırma alanları dahilinde yürütülen bağımsız bilimsel araştırmalara verilmektedir. Bursa layık görülen çalışmalar asıl olarak Türkiye'yle ilgili olmalıdır, ancak Doğu Akdeniz ya da kültürel, tarihsel, ya da linguistik olarak alakalı diğer bölgeleri de kapsayabilir. Burslar dil çalışmalarını kapsamaz (Türkoloji bursları dışında). İsveç Araştırma Enstitüsü'nün bursları, tercihen bir İsveç Üniversitesi'yle bağlantılı olan, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencisi ya da PhD olan İskandinav vatandaşları içindir. Detaylı bilgi için lütfen tıklayın. (Türk araştırmacı ya da öğrenciler İsveç Araştırma Enstitüsü'nün burslarından faydalanamaz. Bu tip destekler için lütfen İsveç Enstitüsü'nün web sitesini ziyaret edin.) 


Hollanda Araştırma Enstitüsü

NIT düzenli olarak kısa dönemli araştırma ziyareti için 4 ila 5 bursiyer kabul eder. Bursiyerlerin Hollanda'daki üniversitelerde yüksek lisans ya da doktora seviyesinde öğrenci olmaları gerekmektedir. Enstitü bir aya kadar konaklama ve araştırma ortamı sunar. Adaylar Enstitü'nün çalışma konuları kapsamında araştırmalar yürütüyor olması beklenir. Detaylı bilgi için lütfen tıklayın.Amerikan İlmî Araştırmalar Enstitüsü (ARIT) 

Amerikan İlmî Araştırmalar Enstitüsü, Türk-Amerikan İlmi Araştırmaları Derneği ile birlikte, beşeri ve sosyal bilimler alanlarında Türkiye üzerine yapılan akademik çalışmaları desteklemek için burs imkanları sağlamaktadır. Detaylı bilgi için ARIT websitesini ziyaret ediniz: https://aritweb.org/fellowships/turkey-based-fellowships/