Orient-Institut Istanbul


Orient-Institut IstanbulOrient-Institut Istanbul, Türkoloji ve bölge araştırmaları yapan, Max Weber Vakfı’na bağlı olan bilimsel bir enstitüdür. Çalışmalarının büyük bir kısmı yurt içi ve yurt dışı üniversitelerin ve özerk araştırma kurumlarının işbirliğiyle gerçekleşmektedir. Orient-Institut Istanbul ayrıca Alman-Türk bilimsel bilgi alışverişinde de aktif bir rol oynamaktadır. Enstitüde düzenli olarak bilimsel seminer, sempozyum ve konferanslar gerçekleştirilmektedir.
 
Enstitü sürekli büyüyen ve kullanıma açık bir araştırma kütüphanesine sahiptir. Kütüphanenin koleksiyonu, ağırlıkla Osmanlı ve çağdaş Türk araştırmalarını kapsayan yaklaşık 50.000 eser ve 1.400 çeşitli dergi ihtiva etmektedir. Kütüphane, Türkçe koleksiyonunun yanı sıra Almanca ve başka yabancı dillerde İstanbul’da ulaşılması zor olan akademik literatür için de değerli bir başvuru kaynağıdır.
 
Orient-Institut Istanbul, 1989 ile 2008 tarihleri arasında Orient-Institut Beirut’un bir şubesi olarak faaliyet göstermiş; Orient-Institut Beirut ise Alman Şark Cemiyeti (Deutsche Morgenländische Gesellschaft, DMG) tarafından 1961 yılında kurulmuştur. 2009 senesinden itibaren Orient-Institut Istanbul bağımsız bir kuruluş haline gelmiştir.

Daha fazla bilgi web sitemizde bulabilirsiniz. 

Soru ve önerinizi email ile iletebilirsiniz: oiibib@oiist.org