etkinlikler

'Bir İllete Etibba Beş Yüz İlac Yazarlar': Modernite Öncesinde Osmanlı Tıp Yazmaları ve Şifa Kültürü Akif Ercihan Yerlioğlu

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (Suna and Inan Kıraç Foundation Istanbul Research Institute - IAE)

Tarih : 09-01-2020 18:30 - 09-01-2020 20:00

Nusret Efendi, on sekizinci yüzyılın sonlarında yazdığı kitabı Ma Hazar’da, kendi zamanının bilinen hastalıkları için dolaşımda bulunan yüzlerce reçeteden en faydalı olduğuna inandıklarını bir araya getiriyordu. Tıp eğitimi almamıştı, mesleği kütüphanecilik olan bir entelektüeldi. Tıp ve şifa kültürüne dair on yedinci ve on sekizinci yüzyılda verilen eserlerin, Osmanlı literatüründeki önemine baktığımızda, Nusret Efendi gibilerin tıbba ilgisinin pek de tesadüfi olmadığını anlamak mümkün. Özellikle de tıp dışındaki alanlarda yazılmış eserlerin dahi boş sayfalarına okurlar tarafından nakşedilmiş şifalı formüllerin çokluğuyla karşılaştığımızda, bu reçeteleri düzenleme, sınıflandırma, içlerinden en yararlı olanları seçme telaşındaki Osmanlı yazarlarını biraz daha anlayabiliyoruz. Bu konuşmada Akif Ercihan Yerlioğlu, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Elyazması Koleksiyonu’ndaki yazma eserlerden de faydalanarak, modernite öncesindeki Osmanlı tıp ve şifa kültürünün temel özelliklerini ve üretilen tıp eserlerini tartışacak. 

Akif Ercihan Yerlioğlu
Akif Ercihan Yerlioğlu, lisans eğitimini psikoloji, yüksek lisans eğitimini klinik psikoloji alanlarında Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Bir süre psikoterapist olarak çalıştıktan sonra, Harvard Üniversitesi’nde Tarih ve Ortadoğu Çalışmaları bölümünde doktora eğitimine başlamış ve Osmanlı Devleti’nin on yedinci ve on sekizinci yüzyıllardaki tıp söylemi, uygulamaları ve şifa kültürü konularına odaklanmıştır. Devam etmekte olan doktora araştırması Koç Üniversitesi-Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), American Research Institute in Turkey (ARIT), Gerda Henkel Vakfı ve Mahindra Humanities Center gibi kurumlar tarafından desteklenmiştir. 

Etkinlik Arka Oda'da gerçekleşecektir. Ücretsizdir, yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır.