haberler

BiblioPera Tanıtım Toplantısı

BiblioPera

BiblioPera: Beyoğlu Araştırma Merkezleri İşbirliği Ağı, açılışını 29 Kasım'da Pera Müzesi'nde gerçekleşen tanıtım toplantısıyla kutladı. Etkinliğe Beyoğlu'nda faaliyet gösteren ve BiblioPera'nın üyesi dokuz kültür ve bilimsel araştırma kurumunun çalışanlarının yanı sıra basın mensupları ve davetliler katıldı. 

Etkinlikte önce, projeyi İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nün ortaklığında yürütmüş olan Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi'nin Direktörü Tuba Akbaytürk söz aldı. Akbaytürk konuşmasında bölgede bu yönde bir işbirliğine duyulan ihtiyacın mazisini ve projenin geçtiği aşamaları özetledikten sonra, BiblioPera'nın emin adımlarla büyüyerek yeni işbirlikleri için de zemin oluşturması temennisini iletti. 

Tuba Akbaytürk'ten sonra sözü BiblioPera üyesi SALT'ın Araştırma ve Programlar Yöneticisi Lorans Tanatar Baruh aldı. Baruh'un kendi araştırmalarına ve SALT arşivlerine dayanarak yaptığı "Karaköy-Taksim Güzergâhında Yaşam ve Okuma Mekânları”, BiblioPera üyesi kurumların dayandığı kültürel ve mekânsal hafızayı gözler önüne serdi. 

Akbaytürk'ün konuşmasında bahsettiği, 1980'de o zamanki Hollanda Araştırma Enstitüsü Kütüphane Sorumlusu Sema Baykan'ın hazırladığı 'Catalogue des Periodiques - concernant l'Histoire, I’Archéologie, I’Histoire d’Art et la Philologie dans les bibliothèques d’Istanboul et d’Ankara' adlı süreli yayınlar ortak kataloğunun, ARIT'ten ödünç alınan bir kopyası da etkinlikte sergilendi. Etkinliğin onur konuğu olarak Sema Baykan da gecede hazır bulundu.

Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi Direktörü Tuba Akbaytürk.