etkinlikler

Discovering Byzantium in Istanbul: Scholars, Institutions, and Challenges, 1800–1955

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (Suna and Inan Kıraç Foundation Istanbul Research Institute - IAE)

Tarih : 16-11-2017

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, kuruluşunun 10. yıldönümünde 19. ve erken 20. yüzyılda Bizans araştırmalarının İstanbul’daki gelişimini inceleyen uluslararası bir sempozyuma ev sahipliği yapıyor: İstanbul’da Bizans’ı Keşfetmek: Bilim İnsanları, Kurumlar ve Mücadeleler, 1800-1955.

Antik çağın, Batılı bilim insanlarını Doğu Akdeniz’e çeken ana ilgi alanı olmayı sürdürdüğü bir dönemde Bizans tarihi ve arkeolojisi, Bizans’ın eski başkentinde yeni ve rekabetçi bir bilimsel araştırma alanı haline gelmiştir. Sempozyumda ele alınacak başlıca konular arasında, Konstantinos’un M.S. 330 yılında kurduğu bu imparatorluğun araştırılmasında etkili olan nedenler ve teşvik edici unsurlar; bilim insanlarının Konstantinopolis’in anıtlarına ve maddi zenginliğine erişim yolları; hangi yapıtların incelenmesine hangi şartlarda izin verildiği ve bilim insanlarının hem kendi aralarında hem de devlet ve kültür kurumlarıyla kurdukları ilginç ilişki ağları sayılabilir. Ayrıca, uluslararası düzeyde bilimsel rekabet; yeni kurulan yabancı enstitü ve müzelerin faaliyetleri ile yerli bilim insanlarının araştırmalara bakış açısı da tartışılacak konular arasında.

16-18 Kasım 2017 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde gerçekleşecek ve Paris Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) üyeleri Olivier Delouis ile Brigitte Pitarakis yönetiminde düzenlenen İstanbul’da Bizans’ı Keşfetmek sempozyumuna konu olan tarih aralığı, Doğu Akdeniz’de belli başlı arkeolojik keşif gezilerinin ortaya çıkışıyla başlıyor. Osmanlı İmparatorluğu ile modern Türkiye Cumhuriyeti’ni gündeme oturtan önemli tarihsel olaylar ve buluntular açısından zengin bir içeriğe sahip bu dönem, 10. Uluslararası Bizans Araştırmaları Kongresi’nin İstanbul’da ilk kez gerçekleştirilmesiyle sona eriyor. Bu bağlamda, katılımcılar ülkelerindeki arşiv malzemelerini değerlendirerek yeni ve bilinmeyen araştırma kaynaklarını bilim dünyasına tanıtmayı amaçlıyorlar.

Sempozyum programı için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek etkinlik ücretsizdir. Yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır. Etkinlik dili İngilizcedir, Türkçe simültane çeviri olacaktır.

Bilgi için: http://bit.ly/2kyz6mp
----

Symposium
Discovering Byzantium in Istanbul: 
Scholars, Institutions, and Challenges, 1800–1955
16–18 November 2017

On the tenth anniversary of its foundation, the Istanbul Research Institute will host Discovering Byzantium in Istanbul: Scholars, Institutions, and Challenges, 1800–1955, a symposium examining the development of Byzantine studies in Istanbul during the nineteenth and early twentieth centuries. The symposium will take place at the Pera Museum, November 16–18, 2017. 

At a time when classical antiquity continued to be the main attraction drawing Western scholars to the Eastern Mediterranean, Byzantine history and archaeology became a new field of competitive scientific exploration in the former Byzantine capital. Some of the major themes and issues to be addressed at Discovering Byzantium in Istanbul are scholars’ motivations and incentives for studying the empire founded by Constantine in 330 AD, the means by which they accessed the monuments and material wealth of Constantinople, what they were allowed to see and under what circumstances and conditions, and the networks they established among themselves and with authorities from government and cultural institutions. The activities of newly founded foreign institutes and museums are also examined, along with scientific competition at the international level, including the reactions of Turkish scholars. 

The period covered by Discovering Byzantium in Istanbul begins with the emergence of major archaeological expeditions in the Eastern Mediterranean and is rich in major historical events and findings that brought the Ottoman Empire and the modern Turkish republic to the fore. It ends with the International Congress of Byzantine Studies convening its tenth conference, for the first time meeting in Istanbul. The contributions analyze archival material with the aim of bringing to light unknown and unexplored sources of research.

The symposium is being organized under the direction of Olivier Delouis and Brigitte Pitarakis, both from the Centre national de la recherche scientifique (CNRS) in Paris.

Take a look at our web site for symposium program!

Free of admissions; drop in. This event will take place in Pera Museum’s auditorium. The talk will be in English with simultaneous Turkish translation.

For more info: http://bit.ly/2y3JtEr