etkinlikler

Sismanoglio Megaro’da Fotoğraf Sergisi: “Sevgi, Barış ve Diyalog Patriği Bartolomeos. 25. Patriklik Yıldönümü 1991-2016”

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu - Sismanoglio Megaro (Consulate General of Greece in Istanbul - Sismanoglio Megaro)

Tarih : 05-11-2016

Patrik Bartolomeos Hazretleri kendisini sevgi, barış ve diyaloğa adamış ruhani bir liderdir. 1961 yılında rahip olarak başladığı yolculuğa 1991 yılından itibaren Patriklik makamında devam etmektedir. 

Tarihten günümüze 270inci İstanbul Rum Patriği olan Patrik Bartolomeos, 25 yıllık Patriklik sürecinde önemli açılımlara önderlik yaparak, Ortodoks Kilisesini önemini tüm dünyaya duyurmuştur. Görev süresi boyunca dinler ve mezhepler arası diyaloglarla ilgili çalışmalarda bulunmuş, çevre, din ve vicdan özgürlüğü konularında yaptığı yoğun çalışmalarla hem ülkemizde hem de dünyada en önemli dini,siyasi, akademik, sivil toplum kuruluş ve kurumlarının takdirini kazanmıştır.

Gazeteci-fotoğrafçı Nikolaos Manginas’ın geniş fotoğraf arşivinden derlenerek, sanatçı tarafından hazırlanan bu fotoğraf sergisi, Patrik Hazretleri'ninin Türkiye ve yurt dışındaki yoğun faaliyetlerinin bir kronolojisidir. Sergi, makamındaki 25.ci yılını tamamlamakta olan Patrik Bartolomeos Hazretleri'ne ithaf edilmiştir.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi-Cuma 15:00-20:00, Cumartesi: 10:00-14:00


DETAYLI BİLGİ