etkinlikler

Bursiyer Konuşmaları: Keramik Bulgular Bağlamında Konstantinopolis’te Ev Yaşamı / Pamela Armstrong

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (Suna and Inan Kıraç Foundation Istanbul Research Institute - IAE)

Tarih : 19-01-2021 18:00 - 19-01-2021 20:00

Bu konuşmanın amacı, keramik nesneler kullanan toplumlar—bu örnekte Konstantinopolis sakinleri—hakkında çömlekçilik üzerinden neler öğrenilebileceğini göstermektir. Konuşma, Konstantinopolis’in çömlek tipolojisinin nasıl oluştuğu ve bu alandaki mevcut bilgilerimizin değerlendirilmesiyle başlayacak. Daha sonra, şehirde yüzyıllar boyunca, kil kaynakları ve çömlek üretimine dair ortaya çıkan bulgular incelenecek. Pamela Armstrong, erken Bizans döneminde, tabak ve testilerin birbirlerinden oldukça farklı bileşenler kullanılarak yapılışının nedenlerine değinip, yanmaz pişirme kaplarını ve bunların formlarının değişik pişirme tekniklerine göre tasarlanışlarını anlatacak. Bununla birlikte, farklı gıda malzemelerinin mutfaklarda saklanma yöntemlerine ve keramik sofra gereçlerinin bazı durumlarda metal formları birebir taklit edişine değinecek. Çömlek üretiminin tüm bu çeşitli yönleri ve kullanım alanları önemli bir ortaçağ şehrindeki ev yaşamı hakkında fikir sunacak. 

Pamela Armstrong, Campion Hall, Oxford Üniversitesi, Bizans Kültürel Tarihi bölümünde kıdemli araştırmacıdır. 

Görsel: Konstantinopolis Büyük Saray kazısından elde edilmiş çömlekler. 

Etkinlik dili İngilizcedir, Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecektir. Katılımcı sayısı sınırlıdır, rezervasyon formunu doldurarak kayıt olabilirsiniz.

Rezervasyon formu