etkinlikler

İstanbul’un Sesleri: Haldun Dormen

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (Suna and Inan Kıraç Foundation Istanbul Research Institute - IAE)

Tarih : 02-04-2019 18:30 - 02-04-2019 20:00

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı’nın (İMAP) düzenlediği, bir nevi “sanatçı günlüğü” olarak düşünülebilecek “İstanbul’un Sesleri” konuşma dizisi, usta sanatçıları ağırlamaya devam ediyor. Dizinin ikinci etkinliğinde, İMAP koordinatörü Derya Türkan’ın moderatörlüğünde, ünlü tiyatro oyuncusu Haldun Dormen sanat geçmişini, erken Cumhuriyet dönemi operetleri ve kendisinin de öncülerinden olduğu müzikalleri anlatacak. Sohbet sırasında Derya Türkan arşivlerden derlediği özel kayıtları da dinleyicilerle paylaşacak.

Haldun Dormen
Haldun Dormen 5 Nisan 1928’de, Mersin'de doğdu. Sahneye ilk kez Galatasaray Lisesi'nde ortaokul öğrencisiyken Demirbank oyununda yirmi beş kuruş rolüyle çıkan Dormen, Robert Kolej’den mezun olup, tiyatro eğitimini Yale Üniversitesi’nde yüksek lisans derecesiyle tamamladı. İstanbul'a döndüğünde önce Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne'ye girdi ve Cinayet Var adlı oyundaki dedektif rolüyle ilk kez Türk seyirci karşısına çıktı. O sıralarda Beyoğlu’nda 60 kişilik cep tiyatrosunu açan kadroda yer aldı. 1957'de Papaz Kaçtı komedisi ile Dormen Tiyatrosu'nu kurdu. 1961'de Türkiye'deki ilk Batılı anlamdaki müzikal olan Sokak Kızı İrma'yı sahneledi. Yönettiği Bozuk Düzen ve Güzel Bir Gün İçin filmleri 1966 ve 1967 yıllarında Altın Portakal Film Festivali'nde yedi ödül kazandı. Hisseli Harikalar Kumpanyası, Şen Sazın Bülbülleri gibi müzikalleri yazıp yönetti. 1984’te ikinci Dormen Tiyatrosu’nu kurdu. Aynı yıllarda İstanbul Şehir Tiyatrolarında otuz yıl kapalı gişe oynayacak Lüküs Hayat'ı sahneye koydu. 2002 yılında ekonomik nedenlerle tiyatrosunu kapatsa da çeşitli tiyatrolarda oyunculuğa ve yönetmenliğe devam ettti. Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında kadın sahne sanatçılarının yaşadıklarına ışık tutan Kantocu adlı eseri İstanbul, Eskişehir, Ankara'da sahnelendi. 1997'de Yapı Kredi adına halen devam etmekte olan Afife Tiyatro Ödülleri’ni başlattı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda dersler verdi. Haldun Dormen dördü otobiyografik olan beş kitap, on iki oyun yazdı; iki yüz ellinin üstünde ödül kazandı. Hacettepe Üniversitesi tarafından Onursal Bilim Doktoru olarak ödüllendirilen Dormen, 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecektir. Etkinlik dili Türkçedir. Ücretsizdir, rezervasyon alınmamaktadır. Katılımcı sayısı sınırlıdır.