etkinlikler

55. Kütüphane Haftası: Beyoğlu BiblioPera Kütüphaneleri Turu

BiblioPera

Tarih : 27-03-2019

55. Kütüphane Haftası: Beyoğlu BiblioPera Kütüphaneleri Turu.

Beyoğlu’nu BiblioPera Kütüphanelerine Uğrayarak Geziyoruz!

Taksim'den başlayıp Galata'ya kadar inen bir güzergâh, yüzlerce yılı, eski mezarlıkları, paşa konaklarını, bunun yanı sıra parlak eğlence yerlerini, kapanıp gitmiş sinemaları içeren uzun bir sohbet demektir. 27 Mart günü biz de Taksim - Gümüşsuyu - Cihangir - İstiklâl Caddesi - Tepebaşı - Bankalar Caddesi hattında yürüyecek, göreceğimiz binaların hem geçmişinden hem bugününden ve Beyoğlu'nun insanlarından konuşacağız. Fakat en önemlisi, yol boyunca bütün bu geçmişin biriktiği, değerlendirildiği kurumlardan geçeceğiz: Kütüphanelerinde barındırdıkları kitaplar, arşivlerindeki belgeler ve fotoğraflar, düzenledikleri sergiler, konferanslarla geçmişle bağımızı kuvvetlendiren BiblioPera: Beyoğlu Araştırma Merkezleri Ağı üyesi Alman Arkeoloji Enstitusu, Orient-Institut Istanbul, IFEA (Institut Français d'Études Anatoliennes), Sismanoglio Megaro - Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, Anamed, NIT-Netherlands Institute in Turkey, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Swedish Research Institute in Istanbul, SALT Araştırma ve BiblioPera: Beyoğlu Araştırma Merkezleri Ağı’na yeni katılan Yapı Kredi Araştırma Kütüphanesi, ARIT (American Research Institute in Turkey) ve ÇEKÜL Vakfı Bilgi ve Belge Merkezi bize kapılarını açıyor.

Etkinlik tüm gün sürecektir. Kütüphaneci ve Bilgi ve Belge Yönetimi öğrencilerine öncelik tanınmaktadır. Etkinlik ücretsizdir ve kayıt zorunludur. Kontenjan 15 kişiyle sınırlıdır. Kayıtlar 1 Mart 2019- 15 Mart 2019 arasında alınacaktır. Kayıt olmak için aşağıdaki linke tıklayınız. Katılımı kesinleşen kişilere e-posta yoluyla haber verilecektir.

27 Mart 2019 Çarşamba

09:00-18:00

Katılım Formu


----

Rehberimiz:

Mehmet Fatih Sertoğlu ortaokul ve liseyi memleketi Nevşehir'de okudu. Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nde henüz öğrenciyken başladığı bilişim sektöründeki çalışma hayatında ülkemizin önemli markalarının yazılım projelerinde proje yöneticiliği yaptı. Bu sırada yaşadığı şehri tanımanın öneminin farkına vararak İstanbul'u sokak sokak gezmeye başladı. Gezileri arkadaş çevresinin ilgisini çekince 2007 senesinde "İstanbul Gezginleri" isimli grubu kurdu. İstanbul içerisinde, şehir ve yurt dışında rehberliğini kendisinin yaptığı yüzün üzerinde gezi düzenledi. 2014 senesinde rehberlik dışındaki iş yaşamını sonlandırarak tüm mesaisini rehberliğe adadı. Bu amaç doğrultusunda İstanbul Üniversitesi'nde tarih lisansı ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde müzecilik yüksek lisansı yapmaya başladı. İstanbul üzerine uzmanlık çalışmaları yapmakta olan Mehmet Fatih Sertoğlu, kokartlı rehber olarak yerli ve yabacı gruplara özel kültür turlarında rehberlik yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.