etkinlikler

İlias Kontozamanis'in Bizans Dünyası

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu - Sismanoglio Megaro (Consulate General of Greece in Istanbul - Sismanoglio Megaro)

Tarih : 11-11-2016 18:00 - 22-11-2016 18:00

Yunanistan Istanbul Başkonsolosluğunun Sismanoglio Megaro binasında, 11-22 Kasım 2016 tarihleri arasında “İlias Kontozamanis'in Bizans Dünyası” adlı resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

Patrik Hazretleri Bartholomeos'un 25. Patrikliği yıldönümü vesilesiyle Sismanoglio Megaro ve Özel Zoğrafyon Rum Lisesi işbirliğiyle düzenlenen “İlias Kontozamanis'in Bizans Dünyası” başlıklı resim sergisi 11-22 Kasım 2016 tarihleri Sismanoglio Megaro'da yer alacaktır. Açılış: Cuma, 11.11.2016, saat 18:00. Ziyaret gün ve saatleri: Pazartesi-Cuma, 15:00-19:00. 

İlias Kontozamanis Kalamata’da doğdu. Atina Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’nden mezun olup hakimlik mesleğine başlamıştır. Bugün Hakim ve Savcılar Milli Öğrenim Biriminde Eğitim Müdürüdür. Genç yaştan resimle ilgilendi. 1981 yılından beri farklı teknikler kullanarak ikona ve fayum portreleri çizmeye başladı. 2015 yılında New York’ta düzenlenen sergi gibi birçok karma sergisine katıldı.

BİZANS DÜNYASI

Bu sergiyle size bin yıllık, parlak bir imparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğunu tanıtmak ve sizi heyecan verici ve büyüleyici olan bu imparatorluğun neredeyse tüm dünyaya hakim olduğu o çok eski yıllara doğru yolculuğa çıkarmak istiyorum. Bu yolculuk Helena'nın oğlu 1.Flavius Valerius Konstantin ile başkentin Roma'dan Bizans'a yani parlak Konstantinoupolis'i kurduğu yere taşınması ile başlayıp Helena Dragas'un oğlu XI. Konstantin Paleologos ile sona erecek. 

Bu yolculuğumuzda sadece saraylarda, kiliselerde, üniversitelerde ve kurdukları hastanelerde sadece imparatorlarla, imparatoriçelerle, hükümdar ve prenseslerle, komutanlar, filozof ve patriklerle, bilimadamlarıyla, tarihçilerle, doktorlarla degil aynı zamanda pazarlardaki, Halkopratia-Fatih'teki, Sultanahmet Meydanı'ndaki meyhanelerde ve İstanbul'un lokantalarındaki balıkçılarla kayıkçılarla, bakırcılarla, tabernacılarla müzisyenlerle de karşılaşacağız. Sorun ve endişelerinin bazen birebir aynı olmasından dolayı günümüz Yunanlılarının eşsiz bir millet olup olmadığı hakkında şüpheye düştüğüm, tüm meziyet ve kusurlarıyla yanyana yaşayan bu iki haklı, komşuyu benimle birlikte bu geziye almak istiyorum.Azize Theodosia'yı, Cibalideki Gül Camii'ni oradan bir  kayığa binip şehrin en büyük balık pazarı olan Kontoskali-Kumkapı'yı sonra Hipodrom-Sultanahmet'e çıkıp At Meydanı'nın sıcak yemek ve odun kokan kalabalık lokantalarını ziyaret edelim. Daha sonra sizi özgür bırakayım sadece ve sadece sizinle tanışmak için canlanan o uzak zamanlarda yaşayan yüzleri görmek için şehri ve sergiyi gezin ve belki gözlerine iyi bakarsanız sizi kendi dünyalarına çağıran seslerini de duyarsınız.

İliyas Kontozamanis 

Sergi Açılışı: 11 Kasım 2016, Cuma, saat 18.00’da
Sergi Süresi: 11-22 Kasım 2016
Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cuma: 14.00-19.00
Giriş Ücretsizdir.
Adres: Sismanoglio Megaro, Istiklal Caddesi No 60, 34433, Galatasaray-Beyoğlu, Istanbul
Flickr albümü: goo.gl/MP21xE